Historia mikroskopów

Używany na całym świecie w obecnych czasach sprzęt specjalistyczny, zarówno w laboratoriach fizycznych, chemicznych i przemysłowych jest bardzo zaawansowany i daje mnóstwo możliwości. Mowa mianowicie o nowoczesnych urządzeniach pomiarowych, wagach laboratoryjnych, licznikach kolonii bakterii, wytrząsarkach czy różnego typu mikroskopach. Większość z nas nie wie jednak kiedy pojawiły się na przykład pierwsze mikroskopy.
Przyglądając się bliżej dziedzinie mikroskopii można zdecydowanie stwierdzić, że jest to specjalizacja z bardzo bogatą przeszłością. Pomimo tego, że nie można jednoznacznie określić kiedy i w jaki sposób odkryto pierwszą soczewkę, wiadomo przynajmniej, że miało to miejsce już wiele lat temu. Chęć nauki i ogromny postęp technologiczny spowodowały jednak, że przez długie lata zwykłe szkła powiększające zmieniły się w najpotężniejsze mikroskopy.
Pierwszy mikroskop został stworzony już w 1695 roku przez Hansa i Zachariasza Jannsenów. Był zbudowany z trzech wyciąganych rur i znacznie różnił się od obecnie stosowanych mikroskopów. Jednak na tamte czasy był to już bardzo zaawansowany wynalazek optyczny. Posiadał bowiem w swojej budowie dwie soczewki, mowa mianowicie o obiektywie i okularze. Obiektyw tworzył obraz rzeczywisty odwrócony i powiększony, a przez kolejny układ optyczny – okular można było zobaczyć ten powiększony obraz. Dzięki temu było wreszcie możliwe przyjrzenie się małym organizmom, dawał bowiem aż dziesięciokrotne powiększenie. W badaniach naukowych nie znalazł jednak zastosowania. Był natomiast inspiracją dla Galileusza, który opierając się na nim zbudował pierwszy powiększający aż 60 razy teleskop.
Olbrzymi krok w dziedzinie mikroskopii nastąpił jednak dopiero w XIX wieku, kiedy skorygowano główne niedoskonałości soczewek. Po odkryciu elektronu natomiast już w XX wieku, oprócz mikroskopów optycznych powstały także mikroskopy biologiczne czy stereoskopowe. Dzięki nim właśnie odkryto, że nasza tkanka nerwowa składa się z komórek nazwanych później przez ich odkrywców neuronami.